Pripombe na predlog Akcijskega načrta strategije Digitalna Slovenija 2030

Konzorcij vsebinskih mrež Slovenije in Mreža nevladnih organizacij za vključujočo informacijsko družbo sta pripravila predloge in pripombe na predlog Akcijskega načrta strategije Digitalna Slovenija 2030 (posodobljenega Nacionalnega strateškega načrta za digitalno desetletje) v javni razpravi.

Predhodno upoštevani predlogi

Konzorcij VM in Mreža NVO-VID se Ministrstvu za digitalno preobrazbo uvodoma zahvaljujeta za vključitev predlogov nevladnih organizacij v posodobljen Nacionalni strateški načrt za digitalno desetletje, ki so bili opredeljeni v okviru strokovnega posveta in delavnice civilne družbe (projekt CODIS 2).

Vključeni predlogi so se nanašali na vključitev načel tehnološke nevtralnosti in digitalne suverenosti v uvodu načrta, vključitev novega ukrepa za celostno in neodvisno zunanjo evalvacijo rezultatov in učinkov ukrepov na področju digitalne vključenosti ter popravek nacionalne izhodiščne vrednosti deleža prebivalstva z vsaj osnovnimi digitalnimi spretnostmi in temu ustrezen popravek obstoječe nacionalne časovnice doseganja cilja 80 % prebivalstva z vsaj osnovnimi digitalnimi spretnostmi do leta 2030.

Vsebinske mreže nevladnih organizacij še posebej pozdravljamo upoštevanje predloga, ki se nanaša na podporo digitalni preobrazbi nevladnega sektorja in se bo izvajal v okviru projektov vsebinskih mrež na področju digitalnih kompetenc v skladu z Zakonom o spodbujanju digitalne vključenosti (ukrep št. 23).

POmanjkljivo vključevanje javnosti

Po drugi strani Konzorcij vsebinskih mrež Slovenije in Mreža nevladnih organizacij za vključujočo informacijsko družbo opozarjata Ministrstvo za digitalno preobrazbo na ponavljajočo se prakso nepreglednega in pomanjkljivega vključevanja zainteresiranih javnosti v pripravo strateških in akcijskih načrtov na področju digitalne preobrazbe. Te pomanjkljivosti se kažejo bodisi kot časovno omejevanje javne razprave na 14 dni na primeru predloga Strategije Digitalna Slovenija 2030, bodisi neizvedbe javne predstavitve predloga Akcijskega načrta strategije Digitalna Slovenija 2030 (posodobljenega Nacionalnega strateškega načrta za digitalno desetletje). Konzorcij in mreža prav tako opozarjata, da do javne razprave in sprejetja Akcijskega načrta strategije Digitalna Slovenija 2030 prihaja šele dve leti po sprejetju strategije.

dodatni predlogi dopolnitev

V predlogu Akcijskega načrta strategije Digitalna Slovenija smo vsebinske mreže nevladnih organizacij identificirale več pomanjkljivosti v povezavi z Evropsko deklaracijo o digitalnih pravicah in načelih in Smernicami evropske civilne družbe za digitalno preobrazbo EU (pdf), zato v nadaljevanju podajamo naslednje predloge dopolnitev:

1) Učinkovitejše, gospodarnejše in tehnološko nevtralno izvajanje ukrepov digitalnega opismenjevanja;

2) Izvajanje ukrepa Digitalno opismenjevanje po konceptu train the trainer;

3) Ukrep za boljše izvajanje zakonodaje na področju spletne dostopnosti;

4) Ukrep za krepitev demokratičnih postopkov in odločanja s pomočjo digitalnih tehnologij;

5) Ukrep za zagotavljanje računalniško opremljenosti v skladu z Zakonom o spodbujanju digitalne vključenosti;

6) Vključitev ukrepa Konzorcij evropske digitalne infrastrukture za skupne dobrine;

7) Ukrep za podporo nevladnim organizacijam pri aktivnostih na področju umetne inteligence;

8) Vključitev ukrepa »Podpora izvedbi projektov vsebinskih mrež na področju digitalnih kompetenc« v tabelo ukrepov, k pripomorejo k doseganju ciljev 2030 na področju digitalnih kompetenc.

Celotno besedilo pripomb z utemeljitvami

ODZIV NA PRIPOMBE ZAINTERESIRANE JAVNOSTI

Konzorcij vsebinskih mrež Slovenije in Mreža nevladnih organizacij za vključujočo informacijsko družbo pričakujeta, da bodo vse prejete pripombe in predlogi zainteresirane javnosti na predlog Akcijskega načrta strategije Digitalna Slovenija 2030 (posodobljenega Nacionalnega strateškega načrta za digitalno desetletje), ki jih bo prejelo Ministrstvo za digitalno preobrazbo, javno objavljeni in dostopni na spletni strani ministrstva skupaj z odgovori ministrstva.