Sporočilo za javnost: Nevladniki ostro nasprotujemo spremembi Zakona o omejevanju porabe alkohola

Ljubljana, 11. februar 2025 – Nevladne organizacije s področja javnega zdravja izražamo globoko zaskrbljenost zaradi predloga spremembe Zakona o omejevanju porabe alkohola (ZOPA), ki bi omogočil prodajo alkohola v šolskih prostorih izven pouka. Ta predlog predstavlja korak nazaj v prizadevanjih za preprečevanje rabe alkohola, (zlasti med otroki in mladimi) ter resno ogroža javno zdravje in varnost mladih.

Alkohol je eden glavnih dejavnikov tveganja za zdravje prebivalstva in pomembno prispeva k razvoju številnih bolezni, kot so rak, bolezni jeter in srčno-žilne bolezni, ter k smrtnosti in invalidnosti v Sloveniji. Vlada Republike Slovenije v svojem mnenju prav tako opozarja na izjemno negativne posledice rabe alkohola ter izraža nasprotovanje predlogu Slovenske demokratske stranke (SDS), saj ocenjuje, da bi takšna sprememba pomenila odmik od evropskih standardov in priporočil Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). S tem stališčem se strinjamo tudi v nevladnih organizacijah.

Odločno nasprotujemo predlogu in pozivamo k zaostritvi ukrepov

Nevladne organizacije poudarjamo, da bi morala Slovenija sprejeti strožje ukrepe za zmanjšanje dostopnosti alkohola, ne pa uvajati ohlapnejših politik. V državi se soočamo z resnimi posledicami prekomerne rabe alkohola – več kot 900 smrti letno je neposredno povezanih z alkoholom, vsak teden pa zaradi njega umre 12 ljudi. Mladostniki so posebej ranljivi, saj alkohol povzroča nepopravljivo škodo njihovemu zdravju in razvoju, zlasti razvoju možganov.

Zato podpiramo prvi program omejevanja porabe alkohola v Sloveniji, ki ga je Vlada Republike Slovenije sprejela novembra lani. Ta program gre v pravo smer in temelji na znanstveno utemeljenih pristopih. Rešitve za omejevanje porabe alkohola morajo temeljiti na preverjenih ukrepih, kot so zmanjševanje fizične dostopnosti alkohola, omejevanje oglaševanja in strožji nadzor prodaje.

Ne smemo dovoliti normalizacije alkohola v šolskem prostoru!

Predlog spremembe zakona bi poslal napačno sporočilo javnosti in mladim, da je alkohol nekaj sprejemljivega in vsakdanjega. Znanstvene raziskave kažejo, da dostopnost alkohola močno vpliva na njegovo uporabo in percepcijo sprejemljivosti.

Nevladne organizacije zato pozivamo odločevalce, da zavrnejo predlog spremembe zakona in se raje osredotočijo na strožje ukrepe za zmanjševanje porabe alkohola v družbi.

Za dodatne informacije in pojasnila smo vam na voljo na telefonski številki 031 880 520 (Matej Košir) ali e-poštnem naslovu info@sncda.si.

Lep pozdrav,

Franc Zalar, predsednik zKNB in podpredsednik Društva za zdravje srca in ožilja

Matej Košir, direktor Inštituta “Utrip” in vodja mreže “Preventivna platforma”

David Razboršek, direktor Zavoda Vozim

Manca Kozlovič, predsednica Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija

mag. Nataša Jan, direktorica Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije

Neža Polh, generalna sekretarka Slovenske zveze za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo

Tomaž Gorenc, direktor Inštituta za zdravje in okolje